Siedem potyczek

2018-06-12 06:26:14

Zespoły radomskiej Broni w barażach uczestniczyły siedem razy. Klubowy serwis przypomniał z jakim powodzeniem...

W latach 1954, 1956, 1959 stawką był awans do drugiej ligi. W 1987 i 1988 ekipa z Plant walczyła utrzymanie w drugiej lidze. Natomiast w latach 2000 i 2008 o awans do trzeciej ligi. - Czterokrotnie udział w barażach był dla nas udany, a trzykrotnie się nie udało. Mamy nadzieję, że pod koniec czerwca również będziemy mieli powody do zadowolenia - podkreśla bronradom.pl zapraszając do przypomnienia sobie historycznych potyczek.

W 1954 roku Broń wygrała rozgrywki III ligi, ale musiała brać udział w turnieju barażowym. Zespół jednak zajął czwarte miejsce i nie wywalczył awansu.

Mecze o awans do II ligi
Broń Radom – Kolejarz Prokocim (Kraków) 3:0 (2:0), Strzecha, Grzegorczyk, Rejmer.
Stal Gdańsk – Broń Radom 3:2 (1:0), Kowalski, Grzegorczyk.
Broń Radom – Naprzód Lipiny 0:2 (0:1).
Kolejarz Prokocim – Broń Radom 2:1 (1:1), Strzecha.
Broń Radom – Stal Gdańsk 1:0 (1:0).
Naprzód Lipiny – Broń Radom 4:2 (2:1), Kowalski, Miechowicz.

W 1956 roku drużyna ponownie okazała się najlepsza w trzeciej lidze. Wygrała również baraże i wywalczyła historyczny awans do drugiej ligi.

Baraże o awans do II ligi
Bzura Chodaków – Broń Radom 1:2 (0:0), Strzecha, Wojewoda.
Broń Radom – Start Kalisz 1:0 (0:0), Dobosz.
Broń Radom – Bzura Chodaków 1:0 (1:0), Wojewoda
Start Kalisz – Broń Radom 0:1 (0:0), Szymański II

W 1959 roku po raz trzeci zespół wygrał III ligę. Rozgrywał mecze barażowe, ale w turnieju z udziałem czterech drużyn okazał się najsłabszy. Awans wywalczył Wawel Wirek.

Turniej barażowy o awans do II ligi – 1959
Broń Radom – Stal Stalowa Wola 1:1 (1:0),
Polonia Nysa – Broń Radom 2:0
Broń Radom – Wawel Wirek Kraków 2:2 (1:1), Dobosz 2
Włokniarz Pabianice – Broń Radom 8:2 (3:1), Dobosz, Szymański.
Broń Radom – Polonia Nysa 3:3 (2:2), Strzecha, Dobosz, Wojewoda.
Wawel Wirek Kraków – Broń Radom 3:0.
Broń Radom – Włókniarz Pabianice 4:6 (3:0), Antos 2, Dobosz 2.

Wiosna 1987

Baraże o utrzymanie w II lidze
Korona Kielce – Broń Radom 2:2 (2:0), Zajączkowski, Kulik.
Broń: Maliszewski – Kusek, Pełkowski, Oczkowski, Weselak, Zajączkowski, Brzozowski, Kulik (Wydra), Wołowicz, Dziubiński, Szymanek. Nerwy i duży stres towarzyszyły piłkarzom obu drużyn. Korona już do przerwy prowadziła 2:0, ale w drugiej połowie słabo spisywał się kielecki golkiper, Miś i Broni udało się wyrównać strzelając gole w 53 i 63 minucie.
Broń Radom – Korona Kielce 1:1 (0:0), Wołowicz. Gole zdobyte na wyjeździe dały Broni utrzymanie w lidze. Choć w 90 minucie kielczanie wykonywali rzut wolny z linii pola karnego. Wesołowski kopnął w mur i piłka wyleciała poza boisko. Ten strzał mógł zaważyć na spadku Broni.

Wiosna 1988

Drugi rok z rzędu naszym piłkarzom przyszło walczyć w barażach o utrzymanie.
Broń Radom - Włókniarz Pabianice 1:0 (1:0), Stypik.
Maliszewski - Stypik, Kowalski, Ziółek, Weselak, Dziubiński, Cyniewski (50 Kulik), Gromek, Zajączkowski, Halbina (70 Wydra), Wołowicz.

Broń przed rewanżem miała skromną zaliczkę, a mogła mieć większą. W 70 minucie Gromek nie wykorzystał rzutu karnego, strzelając zbyt lekko.

Włókniarz Pabianice - Broń Radom 0:0.
Maliszewski - Stypik, Kowalski, Oczkowski, Weselak, Dziubiński (Wydra), Gromek, Ziółek, Zajączkowski, Halbina,Wołowicz (Kulik). Piłkarze stanęli na wysokości zadania i dobrym meczu obronili przewagę z pierwszego meczu. Na trybunach zasiadło około 3 tysięcy widzów, z których aż kilkuset w środku tygodnia pojechało na mecz z Radomia.

Wiosna 2000

Baraże o III ligę z Legionovią
Legionovia Legionowo - Broń Radom 1:0.
Broń Radom - Legionovia Legionowo 2:1 (0:0, dogr 1:1), Cichawa 81, Skórnicki 113 - Bogucki 110
Broń: Ciemięga - Przydatek, Skórnicki, Aleksandruk, Wicik, Banaczek, Cichawa, Michalski, Bochniak (70 Dryglewski), Kucharski, Grymuła.
Te baraże na długi czas utkwiły w pamięci kibiców Broni, którzy czuli się mocno oszukani, raz przez sędziów, a dwa przez niezrozumiałe przepisy. W pierwszym meczu Broń przegrała 0:1, ale sędzia wykartkował drużynę, aby trzech piłkarzy nie mogło zagrać w rewanżu. Na Broni na stadionie zasiadło 3500 widzów. Samo spotkanie mogło się podobać. Broń prowadziła 1:0, doszło do dogrywki. tutaj najpierw Skórnicki zdobył bramkę, a za moment Bogucki. Wydawało się, że powinno dojść do serii rzutów karnych. tymczasem sędzia i delegat spotkania uznali, że gol strzelony na wyjeździe, tak jak w europejskich pucharach liczy się podwójnie i to Legionovia cieszyła się z awansu. Wówczas drużynę z Legionowa prowadził były piłkarz m.in. Broni, potem znany trener w regionie radomskim, Bolesław Strzemiński.

Wiosna 2008

Podwójne Baraże o III ligę
Ponieważ reorganizowano rozgrywki, nasza Broń jako mistrz piątej ligi, przystępowała do gry w barażach o trzecią ligę (czwarty szczebel).
7 czerwca 2008 roku. Neutralny stadion w Nadarzynie. Broń grała z mistrzem północnej V ligi.
Broń Radom – Pogoń Siedlce 1:0 (0:0), A. Chudziński 89
Broń: Kędzierski – W. Kupiec, A. Kupiec, Lewandowski, Kościelniak, Grymuła, Cichawa, Banaszkiewicz, Potent (70 Trojanowski), Rogala, Chudziński.
W dwóch kolejnych meczach barażowych Broń zagrała z z czwartoligowcem walczącym o utrzymanie, Mazowszem Płock (później rezerwy Wisły).
Broń Radom – Mazowsze Płock 3:1 (2:0), Lewandowski 17, Grymuła 32, Drachal 58.
Mazowsze Płock - Broń Radom 1:3 (0:0), Banaszkiewicz 52, Andrzej Drachal 80, M. Kocoń 90.

(źródło: bronradom.pl)